Flow Consulting wystąpienia publiczne

Bezpłatna rozmowa z Trenerem

Mowa

zagadkowa

 

02 listopada 2022

Szkolenia

Sprzedażowe

Lista szkoleń

Szkolenia z

 Wystąpień
Publicznych

Lista szkoleń

Przeczytaj 

Nieregularna

Subiektywna
Recenzja

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do
Newslettera

Zapisz się 

Mogą Cię zainteresować

Na placu stoi mężczyzna w wieku około 30 lat kompletnie nagi. Wiele kobiet zatrzymuje się i uważnie mu się przygląda. Również mężczyźni wyciągają aparaty i robią zdjęcia. Minęło już południe i zrobiło się potwornie gorąco. Ten człowiek jednak stoi na placu bez ruchu i nagi. Prawie wszyscy przechodnie przystają i długo mu się przyglądają, niektórzy niemal z uwielbieniem. Wieczorem jest tu nieco mniej ludzi, ale mężczyzna wciąż tkwi w tym samym miejscu. Zapadła noc, zapaliły się uliczne latarnie - prawie nikogo już nie widać w pobliżu, a  on stoi tak jak stał. Ten Mężczyzna nazywa się Dawid, wyrzeźbiono go w kamieniu, a jego twórca to Michał Anioł. Widziałem go po raz pierwszy podczas urlopu w Toskanii we Florencji…*
 

To co przed chwilą przeczytałeś/łaś, to tzw. “mowa zagadkowa”. To prosty przykład zastosowania narzędzia, które pozwala nawet z najnudniejszego tematu zrobić małą sensację, a jeśli nie sensacje, to przynajmniej silniej przykuć uwagę.

Zapewne nieraz zastanawiałeś się jak w sposób ciekawy i intrygujący opowiedzieć o temacie, który z założenia wcale taki nie jest. O produkcie, który jest bardzo potrzebny i funkcjonalny, ale brakowało Ci pomysłu, jak zrobić z tego “sexy przekaz”. Mowa Zagadkowa, to świetny sposób, by Twoje wypowiedzi i prezentację nabrały więcej wyrazu.

 

Myślę, że na tym etapie już czujesz o co chodzi, ale dla pewności krótka definicja:

Mowa zagadkowa polega na tym, że mówisz o jakimś przedmiocie, miejscu, osobie itp. w taki sposób, by odbiorcy prawie do końca nie wiedzieli, co lub kto to jest.
 

Jak zatem zastosować mowę zagadkową? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak przygotować wypowiedź w konwencji mowy zagadkowej:
 

1. Używaj zaimków

 

Używaj zaimków: ten, ta, to, tu w miejsce “przedmiotu” który opisujesz. By nie wyjawić prawdy na samym początku i budować napięcie, warto nie zdradzać np. nazwy przedmiotu, a używać stwierdzeń typu: ten przedmiot posiada funkcje, które zrewolucjonizują dotychczasowe możliwości zadbania o zdrowie i dobrostan.
 

2. Przedmiot może być dowolny
 

Przedmiot może być dowolny: ten produkt, to miasto, informacja, idea, człowiek... Proponowana metoda nie ma ograniczeń i możesz ją zastosować do niemal każdej sytuacji. Zachęcam do eksperymentowania

 

3. Opowiadaj o tym wyczerpująco
 

Opowiadaj o tym wyczerpująco, w kilku kontekstach i podając ciekawostki, np. ten człowiek zasłynął jako nie tylko genialny umysł, ale również osoba pełna energii i humoru. Pamiętam jak pewnego pochmurnego dnia, gdy wszyscy byli w podłych nastrojach,  przyszedł i kilkoma słowami sprawił, że wszyscy odzyskali doby nastrój

 

4. Wymyśl historię osnutą wokół tego

 

Dobra historia, to zawsze dobry pomysł, a gdy jeszcze połączysz ją z mową zagadkową to efekt "wow" murowany.
O tym jak tworzyć ciekawe historie dowiesz się więcej z piątego odcinka mojego podcastu.       

 

5. Zadbaj o to, by nikt nie wyczuł, kto jest “zabójcą”
 

To jeden z kluczowych elementów mowy zagadkowej. Jeśli już po 2-3 zdaniach Twoi słuchacze będą podejrzewali, o czym mówisz, to niestety nie osiągniesz zamierzonego efektu. Cała zabawa polega na tym, by słuchacze np. cały czas o “popełnienie morderstwa podejrzewali szofera, a na koniec by okazało się, że była nim gosposia.” Dlatego świadomie utrzymuj słuchaczy w niepewności lub podsuń im fałszywy trop. Wtedy efekt murowany.

 

6. Sekret zdradź na samym końcu

 

Gdy podgrzejesz ciekawość do granic, dopiero wtedy wyjaw tajemnicę. Możesz to zrobić np. takimi słowami:
"A tym czymś  jest…."

 

Mam nadzieje, że choć trochę Cię zainspirowałem i czujesz, że mowa zagadkowa, to świetne narzędzie do wzbudzania ciekawości i przykuwania uwagi podczas Twoich wypowiedzi i prezentacji. Zachęcam do dalszych poszukiwań i testowania narzędzia w praktyce. A jeśli chcesz więcej ciekawej i praktycznej wiedzy w skondensowanej formie to zapraszam do przeczytania pozostałych Artykułów i wysłuchania Podcastu. A w razie pytań napisz do mnie. Będzie miło mi Cię poznać.

Do zobaczenia/przeczytania
Łukasz

_____________________________________________________

* wtęp zaczerpnięty z książki " Błąd Powerpointa"- Matthias Pöhm

Mowa zagadkowa

 mnm© Copyright 2017 by WebWave