Szkolenia

Sprzedażowe

Lista szkoleń

Szkolenia z

 Wystąpień
Publicznych

Lista szkoleń

Przeczytaj 

Artykuły

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do
Newslettera

Zapisz się 

Mogą Cię zainteresować

Flow Consulting wystąpienia publiczne

Bezpłatna rozmowa z Trenerem

Carmine Gallo

12 marca 2020

"STEVE JOBS. SZTUKA PREZENTACJI"

Po książkę sięgnąłem z pewnego “zawodowego przymusu”. Przyświecała mi myśl, że skoro wszyscy tak zachwycają się prezentacjami Jobsa, to powinienem przynajmniej znać jego sposoby, a najlepiej umieć je zastosować i jeszcze przekazać tę wiedzę innym, np. uczestnikom moich szkoleń. Moje podejście było w dużej mierze w stylu “zaskocz mnie”. Ciekaw byłem,  czy w ogólnie panującym szale na Jobsa, książka ma realną wartość, czy “jedzie” jedynie na marce założyciela Appla.

Książka podobnie jak antyczny dramat podzielona jest na 3 akty. W pierwszym rozdziale dowiemy się w jaki sposób Jobs planował i tworzył swoje prezentacje. W drugim poznamy tajniki jego stylu i sposoby na robienie wrażenia i efektu “WOW”. A  w trzecim akcie zobaczymy w jaki sposób Jobs szlifował i ćwiczył swoje wystąpienia.

 

W zasadzie cała treść książki skupia się na wybranych prezentacjach Jobsa. Autor dość sprawnie analizuje poszczególne wystąpienia rozbijając je na mniejsze części i dodając swój komentarz. Wyjaśnia dlaczego dana technika lub zabieg zadziałała właśnie w taki sposób. Opisuje zachowanie Jobsa i reakcje publiczności, a co za tym idzie w prosty sposób pokazuje, jak czytelnik może zastosować podobne zabiegi, by wzbudzić pożądaną reakcję. Książkę czyta się dość łatwo i w miarę przyjemnie, co z pewnością jest jej atutem.

 

Jak prawie każda pozycja książkowa ma swoje plusy i minusy, które przed sięgnięciem po nią warto poznać. 

 

Plusy: 

 

  • Autor szczegółowo analizuje poszczególne wystąpienia Jobsa, rozbija je na mniejsze kawałki i w tabelarycznej formie pokazuje co zastosował Jobs i dlaczego to działa.

 

  • Przeanalizowane wystąpienia można znaleźć na youtube, co pozwala na samodzielną analizę i wyciągnięcie dodatkowych, cennych wniosków.

 

  • Na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie streszczające najważniejsze treści i metody zastosowane przez Jobsa.

 

  • W książce jest kilka ciekawych technik, które są podane w przystępny sposób i nawet niedoświadczony czytelnik będzie je w stanie łatwo zastosować.

 

  • Książka zawiera kilka dobrych porad i informacji z “wyższego poziomu występowania”. Nie jest ich wiele, ale 2-3 perełki tam znajdziecie. 

 

Minusy:

 

  • Nie należę do grona “wyznawców” Jobsa i Appla dlatego trochę drażni mnie jego przesadne wychwalanie. 

 

  • Autor często analizuje kilkakrotnie to samo wystąpienie Jobsa. Co prawda robi to w różnych kontekstach, ale w pewnym sensie przez 320 stron magluje w kółko to samo.

 

  • Znalazłem też pewien “kwiatek”, który niezbyt dobrze świadczy o autorze. Powtarza i utrwala on złą interpretację badań Mehrabiana na temat mowy ciała. To nie miejsce na rozpisywanie się na ten temat, dlatego zainteresowanych odsyłam do sieci. 

 

  • Jak na poradnik, brakuje mi dokładnego wytłumaczenia niektórych kwestii, a szczególnie instrukcji jak je zastosować w swoich wystąpieniach.

 

  • W książce znajduje się sporo dygresji, które nie wnoszą nic wartościowego do merytorycznej treści.

 

W mojej ocenie jest to książka dla osób raczej rozpoczynających swoją przygodę z wystąpieniami publicznymi. Większość informacji to podstawy lub poziom co najwyżej średnio zaawansowany. Autor na początku wzbudza wielkie nadzieje, że dzięki tej książce posiądziesz charyzmę i siłę, dzięki której staniesz się prawie drugim Jobsem. W mojej ocenie nie znajdziesz tam jednak  “magicznych sposobów zawładnięcia publiką”. Nie znajdziesz tam zbyt wielu “smaczków” i technik, po przeczytaniu których powiesz “wow”. Znajdziesz tam raczej rzetelną analizę poczynań scenicznych Jobsa. Można z niej wyciągnąć sensowną wartość, jednak trzeba jej chwilę poszukać. Książkę oceniam na 6,5 w skali do 10 i mimo minusów polecam każdemu, kto chce rozwijać swój warsztat. W mojej ocenie, nie jest to jednak lektura obowiązkowa.

 

Pozdrawiam

 

Łukasz Fiuczyński

 

 mnm© Copyright 2017 by WebWave