Flow Consulting wystąpienia publiczne

Bezpłatna rozmowa z Trenerem

Kontakt

lukasz.fiuczynski@flowconsulting.pl

+48 535 934 076

Twój e-mail:

Numer telefonu
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy!
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Zapoznaj się z Polityką Prywatności

Zapisz się 

Bądź na bieżąco
i zapisz się do newslettera 

Może Cię zainteresować

Przeczytaj 

Artykuły

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do
Newslettera

Zapisz się 

Zastanawiasz się jak lepiej występować publicznie?

Umów się na bezpłatną rozmowę
z naszym konsultantem

 

Umów się na rozmowę z konsultantem

Transkrypcja

Odcinek 15 - Jak przygotować się do udzielania wywiadu

Słuchaj tam gdzie lubisz

25 kwietnia 2024

Apple Podcasts

YouTube

Spotify

Dzień dobry, witajcie, cześć, z tej strony Łukasz. Witam was w kolejnym odcinku podcastu Mówić Każdy Może. Dzisiaj zajmijmy się tematem, który według mnie staje się coraz bardziej istotny i porozmawiamy o tym, jak przygotować się do udzielania wywiadu. Niezależnie, czy będziesz występował w telewizji, na kanale YouTube, czy będziesz gościem/gościnią podcastu, to dzisiaj dowiesz się, jak dobrze przygotować się do takiej sytuacji. 

 

Dlaczego właśnie dzisiaj o tym? Wiecie, świat mocno się zmienił, wszystko poszło do przodu. To powoduje, że właśnie coraz częściej mamy możliwość występować gdzieś, być gdzieś nagrywanymi. Kiedyś było to zarezerwowane dla osób typowo publicznych, dla gwiazd, aktorów, być może gwiazd muzyki. Dzisiaj, szczerze mówiąc, większość z nas może mieć taką możliwość, żeby być gościem jakiegoś podcastu, być gościem w jakimś kanale na YouTube. Stąd warto umieć się wypowiedzieć, stąd warto wiedzieć, jak się przygotować, żeby z jednej strony obniżyć sobie poziom stresu, który dla większości ludzi taka sytuacja dość wysoko podnosi, a z drugiej strony, jak się merytorycznie przygotować, żeby się wypowiedzieć, po prostu dobrze wypaść. Więc jeśli już gdzieś występujesz, jeśli już ktoś Cię zaprosił albo planujesz i chcesz, żeby w przyszłości zapraszali Cię do różnego rodzaju wydarzeń, do sytuacji, w których na przykład będziesz w panelu dyskusyjnym, bądź po prostu będziesz udzielał/udzielała wywiadu, to zapraszam, dostaniesz całkiem sporo wskazówek.

 

Jak świetnie się do tego przygotować? Tak jak powiedziałem, tych wskazówek będzie całkiem sporo, bo wypisałem sobie aż 18 elementów, o które warto zadbać, no i podzieliłem je tak roboczo, ale też żeby w pewnym sensie to ustrukturyzować. Na takie trzy obszary.

 

I. Co mogę zrobić przed wywiadem, kiedy mam dość dużo czasu, czyli jest to załóżmy miesiąc, dwa tygodnie przed udzieleniem wywiadu.

II. Co mogę zrobić przed samym wywiadem, czyli godzinę, dwie, trzy albo pięć minut przed tym wywiadem.

III. Jak się zachowywać w trakcie, no i jeden mały element, co już mogę zrobić po.

 

1. Poproś osobę prowadzącą o określenie tematu, celu i czasu wywiadu.

 

No dobra, no to przechodząc do merytoryki. Jeśli masz jeszcze dużo czasu i wiesz, że gdzieś będziesz występował/występowała, ktoś cię zaprosi do wywiadu, to pierwsza rzecz, pierwszy punkt, który warto zaopiekować, to poproś osobę prowadzącą o określenie tematu i cel tego wywiadu. Określ też, jaki czas będzie przeznaczony na waszą rozmowę. Z jednej strony, jaki czas będzie taki, nazwijmy go antenowy, czyli ile ten wywiad będzie miał mieć w ostatecznej wersji, ale ile czasu też będziecie mieć na przykład na nagranie tego wywiadu. Więc bardzo ważne jest to, żeby się dobrze przygotować, żebyś wiedział/ wiedziała o czym macie rozmawiać i jaki jest cel.

 

Czy celem jest podzielenie się jakąś wiedzą, czy celem być może jest zainspirowanie, czy celem jest być może pokazanie Twojej historii. Różne te cele w wywiadach mogą być. Natomiast to jest bardzo, bardzo ważne, żeby nie tylko znać temat, ale też cel, czyli w którym kierunku ja mam zmierzać. Dzięki temu mogę się dość dobrze do tego wywiadu przygotować. No i nie tylko tak stricte bardzo wąsko, ale być może troszeczkę szerzej. 

 

2. Ustal formę, miejsce wywiadu oraz wszelkie kwestie logistyczno-techniczne.

 

No to dobra, punkt drugi. Ustal formę i miejsce wywiadu. No i wszelkie kwestie logistyczno-techniczne. O co chodzi mi tutaj, jeśli mówię o formie? Forma, no to przede wszystkim w jaki sposób ten wywiad będzie udzielany i jak będzie montowany. Czy to jest wywiad na żywo, gdzie wchodzisz na przykład do studia radiowego, podcastowego, youtubowego i wszystko idzie na żywo, ludzie to oglądają, słuchają w czasie rzeczywistym, no bo wtedy ma to swoje pewne konotacje, tak? Wszystkie błędy będzie słychać, będzie to bardziej, być może dynamiczne, będzie na żywo, ale z drugiej strony trzeba na pewne elementy uważać, no i pewnych słów, mówiąc wprost, nie da się już odkręcić, nie da się ich odpowiedzieć, więc to jest bardzo ważne, czy to jest na żywo, czy jednak będzie montowane.

 

Jak będzie montowane, no to znowu dobrze się umówić na być może jakąś autoryzację na to, żebyś mógł/mogła też po zmontowaniu tego odnieść się, czy dokładnie. Wszystko ci odpowiada przed pewnego rodzaju publikacją, to jest bardzo ważne.

 

A z drugiej strony miejsce wywiadu. No znowu, czy to jest nagrywane w jakimś profesjonalnym studio, do którego Ty tylko przychodzisz i jesteś gościem, a w związku z tym nie musisz się martwić o kwestie techniczne, czy jest to nagrywane w innym miejscu, gdzieś w plenerze, bądź za pomocą narzędzi online, ktoś Cię zaprasza, załóżmy, do swojego podcastu, albo na kanał YouTube, no i łączycie się za pomocą jakiejś aplikacji zdalnej, no i to wymaga znowu od Ciebie tego, żeby zadbać o pewne kwestie techniczne, chociażby mikrofon, być może kamerę, być może ustawienie tła, tak, żeby to wszystko z jednej strony dobrze brzmiało, a z drugiej strony dobrze wyglądało.

 

I jeśli wydaje Ci się, że to są takie małe rzeczy, to... absolutnie nie. Koniecznie warto o to zadbać, bo jeśli o to nie zadbasz, to z jednej strony może to wyjść kiepsko, z drugiej strony generuje to ogromny stres, a z trzeciej strony już sam miałem takie sytuacje, gdzie ja zapraszałem kogoś, były problemy techniczne i musieliśmy umawiać się na inny termin, a to dla nikogo nie jest dobre.

 

Więc pamiętaj, ustal formę, miejsce wywiadu i wszystkie kwestie techniczne.

 

3. Dowiedz się więcej na temat osoby prowadzącej i audycji / programu

 

Żeby przygotować się dobrze do danego wywiadu, do bycia dobrym gościem, to świetnie jest dowiedzieć się czegoś więcej na temat osoby prowadzącej, ale też na temat samej, nazwijmy to, audycji, czy jest to podcast, czy jest to YouTube, czy jeszcze jakaś inna forma, to świetnie, żebyś posłuchał / posłuchała wcześniej kilku odcinków.

 

Po co Ci to jest? Lepiej się przygotujesz, po drugie wyczujesz klimat, jaki tam panuje i będziesz mógł / mogła się dostosować do tego klimatu. Czy raczej jest tam w taki sposób bardziej luźny i rozmawiamy sobie jak przyjaciele, żartujemy, jest dużo energii, jest dużo zabawy, czy raczej rozmawiamy w sposób bardzo, bardzo merytoryczny. Skupiamy się na clue, być może jest mniej zabawnie, jest bardziej poważnie i teraz chodzi o to, żeby w miarę możliwości wpasować się w tą energię i być też dla gospodarza takim gościem, który jest świetnie przygotowany i takim gościem, którego każdy chciałbym mieć. Więc warto wcześniej, tak jak powiedziałem, posłuchać kilku odcinków, przygotować się, wejść w ten klimat, być może jeszcze porozmawiać z prowadzącym właśnie, czego ten prowadzący od Ciebie oczekuje.

 

4. Poproś o pytania

 

A jeśli mówimy na temat oczekiwań od naszych prowadzących, to świetnie nas to przenosi do punktu czwartego. A w punkcie czwartym chcę Ci powiedzieć o tym, że warto poprosić o pytania. O konkretne pytanie, jakie ktoś Ci zada podczas tego wywiadu. I oczywiście życie pokazuje, że... pytania to jedno, a później wywiad to drugie, ponieważ często tak jest, że ktoś nam nawet da te pytania, a później w trakcie rozmowy, w pewnym flow pojawiają się inne pytania, bądź te pytania, na które się umawialiście, nie padną, co nie zmienia faktu, że jak dostajesz pytania, to dobrze znasz obszar, w jakim będziecie się poruszać, to jedno.

 

Z drugiej strony możesz się przygotować na pewnego rodzaju odpowiedź. I jeśli dane pytanie padnie, to Ty już jesteś gotowy / gotowa. Możesz sobie wcześniej w domu przećwiczyć jakąś ciekawą odpowiedź, nie szablonową. Możesz sobie również przygotować pewną strukturę odpowiedzi na te pytania. Dzięki temu ta odpowiedź będzie ciekawsza, będzie bardziej klarowna, będzie dla odbiorców łatwiejsza w odbiorze. Więc to, że masz pytanie nie tylko pozwala Ci przygotować się merytorycznie, ale pozwala Ci się też przygotować w kontekście narracji. Żeby być ciekawym gościem, żeby ciekawie odpowiadać na pytania, żeby być może do Twojej odpowiedzi przemycić jeszcze jakieś dodatkowe treści, albo dzięki temu, że znasz pytania, możesz pokazać inną perspektywę, ciekawe spojrzenie. Wtedy ludzie na pewno będą chcieli Was słuchać.

 

5. Zaczynaj z wizją końca 

 

Przygotowując się do wywiadu, pamiętaj o tym, żeby swoją wypowiedź zaczynać z pewną wizją końca i mieć też przesłanie, które chcesz, żeby wybrzmiało z wszystkich Twoich wypowiedzi. To jest bardzo, bardzo ważne, ponieważ... Jeśli przychodzisz do jakiegoś podcastu, kanału YouTube, radia, telewizji, no to jesteś osobą o najprawdopodobniej konkretnych poglądach, doświadczeniu, o konkretnym patrzeniu na świat. Ważne, żeby przez ten pryzmat się jednak pozycjonować. Warto więc przygotować sobie trzy, pięć kluczowych elementów, kluczowych rzeczy, które chcesz zawrzeć w swoich wypowiedziach, które pokażą Twoje podejście do zagadnienia.

 

I teraz mówię o tym znowu w kontekście przygotowania, kiedy mamy troszeczkę więcej czasu, bo mogę tym zarządzić. Mogę przygotować tak moje odpowiedzi, żeby to główne przesłanie, główne podejście mnie osobiście jako gościa było bardzo czytelne. I myślę, że jest to dla Was czytelne, jest to dla Was zrozumiałe, natomiast chodzi o to, że każdy z nas ma różne podejście do jakiegoś obszaru.

 

Mi blisko jest do prezentacji, do sprzedaży, do komunikacji. No i gdyby ktoś mnie zaprosił i chciał, żebym porozmawiał o komunikacji, na przykład o asertywności, to z jednej strony mógłbym powiedzieć merytorycznie, jak to jest w literaturze, jak to wszystko działa, ale tak naprawdę byłbym przygotowany na to, żeby powiedzieć o swoich osobistych doświadczeniach, kiedy pracowałem nad tym, żeby na przykład być bardziej asertywną osobą. I opowiedziałbym o pewnych zdaniach, sposobach, które wręcz zmieniły moje życie.

 

I uważam, że to mogłoby być ciekawe dla odbiorców, bo byłoby niesuchym przedstawieniem merytoryki, ale autentyczną ludzką historią. I do tego bardzo Was zachęcam, a jednocześnie pokazałoby to, że ja, jako konkretna osoba, mam swoje konkretne przemyślenia na ten temat, na temat tego, jak to wygląda w literaturze, jak to wygląda w codziennym życiu. Jest to wszystko przez mój pryzmat, a wtedy jako gość staje się bardziej atrakcyjny, bardziej ciekawy dla odbiorców. A pamiętajcie, że jednak po to udzielamy wywiadu, żeby ktoś go wysłuchał najlepiej, z przyjemnością i żeby skorzystał z przekazywanej wiedzy.

 

6. Zadbaj o to, żeby Twoje wypowiedzi były ciekawe

 

Wiem, że może Ci się wydawać, że ten punkt jest podobny do dwóch poprzednich, ale nie do końca. Co chcę przez to przekazać? Jeśli chcesz zadbać o ciekawość swojej wypowiedzi, to przygotuj dwie, trzy, może pięć jakichś ciekawych, krótkich anegdot, historii z życia,  przykładów, które pokazują świetnie to, co chcesz przekazać i naucz się ciekawie o nich mówić, to naprawdę ma duże znaczenie.

 

Bo wiecie, opowiadać historię czy anegdoty, a opowiadać historię i anegdoty tak, żeby one  angażowały, żeby ludzie weszli w tą historię, to są dwie różne rzeczy. I oczywiście są wśród nas osoby, które jakoś naturalnie być może mają ten dar, ale znowu większość z nas najprawdopodobniej musi się do tego przygotować.

 

No i warto się do tego przygotować, opracować sobie według jakiejś struktury storytellingowej moją odpowiedź i wtedy to wszystko będzie ciekawsze, będzie płynęło, ludzie będą z tego z dużą ciekawością słuchali. Więc pamiętaj, przygotuj sobie krótkie anegdoty, krótkie historie, wpleć je w swoją wypowiedź, to na pewno sprawi, że ten wywiad będzie ciekawszy.

 

7. Przygotuj swoją krótką autoprezentację

 

Przygotuj swoją krótką autoprezentację, czyli kilka zdań na swój temat. No i oczywiście często tak jest, że osoba prowadząca Cię przedstawi, ale czasami są takie sytuacje, gdzie musisz powiedzieć o sobie kilka słów. No i dlaczego to jest ważne? No dlatego, żeby nie wymyślać tego na bieżąco, być może w stresie.

 

Dlatego, żeby nie mówić rzeczy, których nie chcesz mówić, a powiedzieć te rzeczy, które pozycjonują Cię, na przykład, na eksperta albo na osobę, która zajmuje się z pasją jakimś tematem. Więc żeby to dobrze zrobić, to musisz mieć to przygotowane. Bardzo polecam model Elevator Pitch. Znajdziesz go też na Flow Consulting na naszej stronie na blogu.

 

Możesz się przygotować w kilku prostych punktach, w kilku zdaniach. Powiedzieć ciekawie o sobie w taki sposób, żeby ludzie mówili: "dobra, ten człowiek brzmi ciekawie, z chęcią go posłucham". Więc miej to przygotowane, nawet jak nie wykorzystasz, no to oczywiście nic się nie stanie, będziesz miał / miała to na inne okazje. Natomiast warto mieć swoją krótką autoprezentację, żeby móc ją wykorzystać w takich sytuacjach.

 

8. Przygotuj sobie ściągę

 

Jeśli potrzebujesz, to przygotuj sobie pewnego rodzaju ściągę. Oczywiście nie chodzi mi o taką ściągę, jaką pisaliśmy do szkoły na wszelkiego rodzaju klasówki, a przynajmniej kiedyś tak się robiło. Chodzi mi o ściągę, która będzie taką pewnego rodzaju podpowiedzią na temat głównych punktów, a bardziej nawet nazwałbym to checklistą.

 

Jeśli masz przygotowane mniej więcej odpowiedzi, wiesz, o czym będziecie rozmawiać, ale jest kilka kluczowych elementów, o których nie chcesz zapomnieć w tym wywiadzie, to przygotuj sobie je właśnie tak hasłowo, w kilku punktach, w takich bullet pointach, żeby móc o tym powiedzieć i wtedy w trakcie wywiadu tak naprawdę wiesz, nie czytasz z tej kartki, z tej ściągi, absolutnie nie o to mi chodzi, ale możesz sobie zerknąć okiem, okey, o tym już powiedziałem, o tym już powiedziałem, zostały jeszcze dwa bardzo ważne elementy, o których chcę powiedzieć, żeby pokazać albo dać pewną wartość merytoryczną, a w związku z tym w kolejnych odpowiedziach na kolejne pytania.

 

Mogę to zrobić, mogę przemycić w odpowiedzi na to pytanie właśnie ten element. Więc ta ściąga bardzo pomaga porządkować sobie pewne elementy. No i jeśli jesteś osobą, która na przykład się stresuje takim wywiadem, bądź jest to Twój pierwszy, drugi, trzeci wywiad i jeszcze nie masz dużego doświadczenia, to bardzo polecam Ci taką krótką ściągę mieć, żeby nie zapomnieć o tym, co ważne i dla odbiorców, no ale też dla Ciebie. Jak przychodzisz na wywiad, no to wiadomo, że chcesz też pokazać siebie jako osobę z jakiejś perspektywy.

 

9. Wyeliminuj dźwięki namysłu

 

Przed wywiadem popracuj nad wyeliminowaniem tzw. dźwięków namysłu, czyli dźwięków typu Y, A, E, czyli dźwięków, które najczęściej wydajemy w sytuacji, kiedy zastanawiamy się nad odpowiedzią. Jak to warto zrobić? No, różne są metody. Przede wszystkim warto z jednej strony się nagrywać i posłuchać siebie, czy mam dużo tych dźwięków namysłu, albo czy mam w swoich wypowiedziach dużo takich przerywników typu "tak, prawda, no, nie", czyli takich wypełniaczy, które często traktujemy jako przecinek.

 

Jeśli nagram się wcześniej w jakiejś swobodnej wypowiedzi, to najprawdopodobniej to usłyszę. A wtedy już mogę coś z tym robić. Jeśli nie chcecie się nagrywać, nie lubicie swojego głosu, też tak się zdarza, to zapytajcie znajomych, rodzinę, bliskie wam osoby, żeby dały wam informację zwrotną. Jeśli wam dobrze życzą, to pewnie nie będzie to nieprzyjemna informacja zwrotna, ale będzie rzetelna i realna.

 

No jak już wiecie, że macie dużo takich przerywników, dźwięków namysłu, wypełniaczy, no to jeśli mamy jeszcze czas przed tym wywiadem, to warto nad tym popracować. Jak warto nad tym popracować? To oczywiście jest trochę dłuższy temat, natomiast pierwsza rzecz kluczowa, trzeba się słuchać. Jakkolwiek brzmi to tak jakoś trywialnie, koniecznie trzeba się słuchać, sposób w jaki się wypowiadam, co mówię i łapać się na tym, że mam na przykład sporo tych dźwięków namysłu albo mam sporo wypełniaczy.

 

I wtedy, kiedy zaczniecie się słuchać świadomie, to zaczniecie wyłapywać te momenty i naturalnie, oczywiście z pewną dozą wysiłku, będziecie je eliminować. Bo już będziecie czuli, ok, mówię za dużo słowa "prawda". To teraz zwracam na to uwagę, w moich wypowiedziach będę się hamował /hamowała przed używaniem tego słowa.

 

No i po jakimś tygodniu, dwóch takiej pracy nad tym gwarantuję Wam, że możecie całkiem sporo takich elementów wyeliminować. Więc jeśli chcecie budzić większy autorytet, być ciekawszym rozmówcą, mówcą, to zadbajcie o to, żeby tych dźwięków namysłu i tych wypełniaczy było jak najmniej, a nie zrobicie tego dzień przed wywiadem. Trzeba to zrobić zdecydowanie wcześniej.

 

No dobrze, moi drodzy. Było dziewięć punktów, takich, które możecie zrealizować. Albo dobrze, żebyście zrealizowali, na pewien okres dłuższy przed wywiadem, no to teraz kilka punktów takich, które warto zrealizować albo przed samym wywiadem, albo na przykład dzień wcześniej. 

 

10. Zadbaj o swoją energię

 

No i pierwszy punkt, jaki przychodzi mi tutaj do głowy, punkt dziesiąty, uważam, że jest bardzo, bardzo istotny, to zadbanie o swoją energię. I zadbanie o to, żeby dobrze czuć się w tym miejscu, w którym będziecie udzielać wywiadu. Jak o to zadbać? No warto dzień wcześniej iść wcześniej spać, zrelaksować, być może wieczorem iść na spacer, bądź zrobić coś, co was relaksuje, co dobrze dba o waszą energię. Absolutnie nie pijcie żadnego alkoholu, nie bierzcie rzeczy, które mają was uspokoić, jeśli na przykład się denerwujecie, bo to naprawdę źle działa, obniża energię.

 

Odbiera wam też zasoby intelektualne, więc to nigdy nie jest dobry pomysł. Więc przede wszystkim zróbcie coś, co na co dzień sprawia, że się relaksujecie i odpoczywacie. No a jeśli zrobicie to dzień wcześniej, czyli na przykład pójdziecie wcześniej spać, to w dzień samego wywiadu warto być na miejscu wcześniej. Żeby się nie stresować tym, że jakieś korki, jakieś sytuacje, że nie dojadę na czas, z drugiej strony obyć się z miejscem.

 

Ja zawsze jak gdzieś idę, nieważne czy to jest jakieś wystąpienie, gdzie jest jakaś scena, czy właśnie jest to jakieś studio podcastowe, radiowe, no to staram się być wcześniej po to, żeby tam się trochę poczuć jak u siebie, żeby poczuć klimat, wiecie, dotknąć paru rzeczy, ustawić sobie mikrofon. Wszystkie takie rzeczy z jednej strony ważne, techniczne, ale też takie banalne, żeby poczuć klimat tego miejsca, być może ustawić sobie krzesło. To wszystko wydaje się mało istotne, ale jak zbierzemy te małe rzeczy do kupy, to one ogromnie wpływają na komfort tego, w jaki sposób się wypowiadamy.

 

Więc koniecznie o to zadbajcie. To spowoduje, że będziecie mieli dobrą energię, dobry flow, będziecie świetnymi rozmówcami, bo będziecie się czuli po prostu swobodnie, więc o to zadbajcie.

 

11. Rozgrzej swój aparat mowy

 

Czyli zrób sobie kilka rozgrzewek wokalnych. Jak to zrobić? Bardzo polecam wejść sobie po prostu na YouTube, wpisać jak rozgrzać sobie aparat mowy. Na pewno znajdziecie dużo ciekawych ćwiczeń. Natomiast bardzo ważne jest to, żeby manualnie rozgrzać sobie twarz, policzki, język, wiecie, podbródek, wszystko, co tak naprawdę bierze udział w mówieniu, a z drugiej strony zrobić, powiedzieć sobie kilka łamańców językowych, takich wiecie, szedł Sasza suchą szosą i dużo bardziej skomplikowane.

 

Po co? Po to, żeby tak jak przed treningiem siłowym czy każdym innym, rozgrzewamy nasze ciało, nasze mięśnie, dokładnie tak samo jest tutaj, żeby po prostu sprawniej mówić, mówić wyraźniej i mniej się męczyć tym mówieniem. Więc to jest bardzo, bardzo ważny element, żeby o to zadbać. 

 

12. Miej przy sobie szklankę wody

 

No i jak już rozgrzejecie sobie ten aparat mowy, to w punkcie dwunastym zadbajcie o to, żeby mieć wodę. Najlepiej nie pijcie kawy, nie pijcie herbaty, bo to wysusza. I możecie po prostu później tak mlaskać, bo wam będzie zasychało w ustach, a w związku z tym nie będzie to dobrze brzmiało, więc zaopatrzcie się w wodę, być może trochę się napijcie, ale miejcie zawsze przy sobie szklankę wody, no i koniecznie niegazowanej, Myślę, że wszyscy wiemy z jakich powodów, więc kawa, herbata, wszystko co wysusza raczej nie, zadbajcie o wodę, szczególnie jak to jest dłuższy wywiad, szczególnie jak troszeczkę się stresujecie, to na pewno to bardzo mocno pomoże.

 

No i moi drodzy, co warto zrobić w trakcie wywiadu, jak się zachowywać? No bo porozmawialiśmy już o tym, jak przygotować się dużo wcześniej, co zrobić chwilę przed samym wywiadem, to teraz co w trakcie wywiadu. No i tu mam punkt trzynasty.  

 

13. Wypowiadaj się zwięźle i dynamicznie

 

Wypowiadaj się zwięźle, zwięźle i dynamicznie, tak jak mówimy. Czyli, moi drodzy, oczywiście, tak jak mówiłem wcześniej, warto wpleść jakąś anegdotę, jakąś historię, ale dalej, żeby to było w temacie. I teraz znowu najlepiej to ustalić wcześniej z prowadzącym, czy raczej masz się rozgadywać, czy raczej masz mówić konkretniej do celu. Natomiast o co mi chodzi z tą zwięzłością? Możecie do tego dołożyć parę ciekawych elementów, ale żeby koniecznie padła odpowiedź na pytanie i żeby ona była jasna, klarowna i zrozumiała.

 

To jest dla mnie pewnego rodzaju zwięzłość w takim sensie, że odpowiadam na pytanie, jeśli coś dodam, to OK, ale niech to będzie konkretne. Czyli konkretnie, dynamicznie wiecie. Więcej kropek, mniej przecinków, Tak jak na co dzień mówimy, jak ze sobą rozmawiamy.

 

No i tu jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Pamiętajcie o takiej zasadzie, że "mikrofon jest zawsze włączony". Co to znaczy? To znaczy, że uważajcie na to, co mówicie, nawet jak Wam wydaje się, że nie jesteście nagrywani, że tego nie słychać, nie widać, no to tutaj zalecam bardzo dużą ostrożność, może pojawić się jakieś niecenzuralne słowo, bądź powiecie coś, czego nie chcecie, no i nie daj Boże, pójdzie to w świat, czy na żywo, czy w jakiejś innej formie, zawsze o tym pamiętajcie, ponieważ może to być niebezpieczne albo nieprzyjemne dla Was już po tym nagraniu.

 

14. Mów z energią

 

Mów z energią, czyli pobudź swoich słuchaczy. O co mi tutaj chodzi? No chodzi o to, moi drodzy, żeby być energicznym rozmówcą. No, chyba, że jest to program nocny i macie kogoś usypiać i wiecie, ma być taki niski głos nocnego DJ-a radiowego. No to okey. Ale generalnie, jeśli mówicie o rzeczach, które są ciekawe, interesujące, dynamiczne, no to świetnie, jeśli dostosujecie do tego również swoją dynamikę.

 

I oczywiście nie chodzi o to, żeby przesadzać, żeby być Tonym Robbinsem i wiecie, żeby po prostu poziom energii rozsadzał studio. Natomiast ta dynamika powoduje, że tego się dużo lepiej słucha. Szczególnie w erze TikToka, szczególnie w sytuacjach, kiedy, no wiecie, moi drodzy, nasza uwaga, się coraz bardziej rozprasza, więc im więcej jest w tym dynamiki, takiej ciekawości nie tylko merytorycznej, ale też na poziomie formy, czyli właśnie dynamicznej wypowiedzi, to to jest bardziej zjadliwe, bardziej strawne dla odbiorców, dla słuchaczy. O to koniecznie zadbajcie. Będziecie bardzo pożądanym gościem we wszelkiego rodzaju wydarzeniach.

 

15. Odwołuj się do wcześniejszych odcinków

 

Oczywiście nie jest to must have, ale jeśli chcesz być takim gościem podcastu, kanału na YouTube, radia, jakiegokolwiek programu, to jeśli się świetnie przygotujesz i posłuchasz przynajmniej kilku wcześniejszych odcinków wywiadów z innymi gośćmi, no to możesz się odwołać na przykład do tych wcześniejszych odcinków, no i teraz po co to?

 

No po pierwsze zrobisz dobrze prowadzącemu, zrobi mu się na pewno miło, bo to znaczy, że jesteś przygotowany, przygotowana i wiesz co tam się dzieje wcześniej, to jest jakby jeden element. Drugi element pokazuje też Ciebie jako osobę, która świetnie łączy wątki, łączy elementy i dla słuchaczy, którzy regularnie słuchają danej audycji, danego programu, będzie to też taka wartość dodana, tak, że będą mogli sobie być może połączyć pewne odcinki, pewne elementy, a Ty jako gość, jeśli potrafisz pokazać te łączące je elementy, jesteś taką osobą, która znowu wychodzi z jednej strony na kogoś, kto jest ekspertem, kto świetnie się zna na temacie, ale też jeszcze ma swoją perspektywę szerszą, potrafi łączyć różne światy.

 

Więc warto to zrobić, posłuchać wcześniejszych odcinków, a w samej rozmowie odwołać się do wcześniejszych odcinków, wcześniejszych rozmów, być może innych znamienitych gości. To zawsze robi świetną robotę, przetestuj, zobaczysz, że świetnie Ci zadziała.

 

16. Podsumuj dłuższą wypowiedź

 

Jeśli zdarzy Ci się dłuższa wypowiedź, to podsumuj ją jednym, dwoma zdaniami. Dlaczego to jest ważne? Tak jak powiedziałem, mówiliśmy o tym, żeby wypowiadać się dynamicznie, zwieźle, klarownie i jasno. Wszystko to jest bardzo ważne, czasami zdarzy nam się wpleć jakiś dodatkowy wątek, bądź naturalnie odejść w pewną dygresję.

 

I teraz, żeby ludzie nie mieli tylko takiego poczucia, no dobra, fajnie się tej osoby słucha, ciekawie mówi, ale w sumie to nie wiem, o co chodzi, to konieczne jest, żeby przy dłuższej wypowiedzi podsumować swoją wypowiedź. Czyli np. "Podsumowując to jednym, dwoma zdaniami, kluczowe jest to i to, albo chodziło mi o to i o to, albo moje zdanie na ten temat jest takie i takie.

 

To jest bardzo, bardzo ważne, bo pamiętajcie, że ludzie pamiętają to, co jest na początku i to, co jest na końcu. Jeśli na końcu podsumujecie swoją wypowiedź, no to będzie to bardziej czytelne dla odbiorców no i po prostu da im większą wartość.  

 

17. Nie bój się przyznać, że czegoś nie wiesz.

 

Jeśli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, to przyznaj się do tego. I nie wymyślaj. To bardzo, bardzo ważny punkt. Oczywiście, że chcemy się pozycjonować na ekspertów, na tych, co wszystko wiedzą i znają się na tym, co robię. No ale są takie sytuacje, kiedy nie znamy odpowiedzi, nie jesteśmy pewni, bądź nie możemy z różnych powodów odpowiedzieć i uważam, że wtedy najlepszym rozwiązaniem jest powiedzenie wprost, że trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, nie znam odpowiedzi na to pytanie, nie chciałbym Was wprowadzić w błąd, więc wolałbym zweryfikować i być może przy innej okazji na to odpowiedzieć.

 

Dlaczego to jest ważne? No bo wiecie, nie podważa to Twojego autorytetu jakoś specjalnie mocno, a moim zdaniem jest dużo lepszym rozwiązaniem niż powiedzenie jakiejś głupoty, nieprawdy, podanie nieprawdziwych danych i dzięki temu jakby też pokazujecie ludzką twarz, jesteście normalni, dobra, jesteście ekspertami w jakiejś branży, no ale zdarza się, że nie znamy odpowiedzi, albo pytanie jest abstrakcyjne, no to wtedy możecie powiedzieć: "Wiesz, trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ale tak jak teraz tutaj jestem i na gorąco jakbym miał o tym pomyśleć i Ci powiedzieć moją perspektywę, to moja perspektywa wygląda tak albo z mojego doświadczenia wygląda to tak..."

 

Możecie też w ten sposób to ograć. Natomiast nie bójmy się powiedzieć, że czegoś nie wiemy, przy czym ważne jest, żeby nie iść w taką stronę, że wiesz, nie odpowiem na to pytanie i koniec. To zostawmy politykom, dobra?  My raczej powiedzmy, z czego to wynika i załatwmy tę sprawę tak, żeby było ładnie, elegancko i żeby wyjść z tego z twarzą

 

18. Podziękuj za zaproszenie i rozmowę

 

No i pozostał jeszcze osiemnasty punkt, który już w zasadzie jest po wywiadzie. Jednocześnie uważam, że jest bardzo ważny i też zrobi świetną robotę, jeśli chodzi o Twoje relacje z osobą, osobami, które zapraszają Cię do tego wywiadu. Co warto zrobić? Po wywiadzie oczywiście warto podziękować tak personalnie tej osobie, że nas zaprosiła w ogóle za rozmowę. Świetnie, jeśli to też jest na nagraniu.

 

Ale coś, co możecie później zrobić, to promować to wydarzenie, ten odcinek, tę audycję w swoich mediach społecznościowych. I ważne jest, żeby nie robić tylko tego z perspektywy siebie, że ja jestem gościem i w ogóle jestem taki super, taka super i słuchajcie mnie, wielbcie mnie, jak to mówił król Julian.

 

Natomiast ważne jest, żeby promować to z perspektywy też osoby, która nas zaprosiła. Czyli jeśli już jesteście po wywiadzie, dostaliście nagranie, dostaliście link, to udostępnijcie to, napiszcie kilka dobrych słów na temat prowadzącego, prowadzącej, na temat samej audycji i oczywiście zaproście do posłuchania wywiadu z Wami, ale też wszystkich innych.

 

To świetna robota, świetnie zadziała też w kontekście takiej reguły wzajemności. Ktoś nas zaprosił, my z chęcią przyjęliśmy, mieliśmy szansę się wypowiedzieć. Z drugiej strony komuś pomagamy rozkręcać jego kanał, rozkręcać jego podcast czy jego audycję. No i to też powoduje, że znowu dla innych osób, które mogłyby Was zaprosić do jakiejś audycji, będziecie pożądanym gościem, z tego względu, że też pomagacie mu rozkręcać dany biznes czy daną audycję.

 

No i to był punkt 18. Punkt 18, który zamyka nasze dzisiejsze rozważania na temat, jak dobrze przygotować się do podcastu. Przetestujcie. Wierzę, że te kilkanaście wskazówek ułatwi Wam przygotowanie się do wywiadu i oczywiście doświadczenie jest najważniejsze, natomiast dzięki tym 18 punktom możecie już na tym etapie przygotowania się zrobić po prostu dużo lepszą robotę, obniżyć swój poziom stresu, no i zadbać o to, żeby być świetnym gościem.

 

To Wam bardzo polecam, przetestujcie, udzielajcie wywiadów, budujcie swoje marki, a ja Wam serdecznie dziękuję!

 

 

Odcinek 15 - Jak przygotować się do udzielania wywiadu

 mnm© Copyright 2017 by WebWave