mnm© Copyright 2017 by WebWave

Dziś kolejna pozycja z półki dotyczącej wystąpień publicznych. Muszę przyznać, że jest to pozycja z którą mam pewien problem. Z jednej strony doceniam treść publikacji i wiele wartościowych wskazówek zawartych w tekście, z drugiej razi mnie pewna amerykańska narracja  w stylu sprzedawców używanych samochodów z lat 50-siątych ubiegłego wieku.

Co zatem znajdziesz na 317 stronach wyżej wymienionej publikacji? Książka w pewnym sensie może być uznana za podręcznik, ponieważ podchodzi całościowo do zagadnienia przemawiania i zawiera wiele wskazówek niezbędnych by stać się mówcą, a przynajmniej lepiej występować publicznie.

Autor rozpoczyna od zagadnienia związanego z pewnością siebie i odwagą. To ważny aspekt, bo dla większości osób samo wyjście na scenę jest trudne psychicznie. Następnie zajmuje się obszarem przygotowania swojej prezentacji, skupiając się na właściwej strukturze oraz “zbieraniu” pomysłów na dobre wystąpienie. W kolejnych rozdziałach skupia się na skuteczności przekazu oraz zarządzaniu uwagą słuchaczy. Następnie przechodzi do tematu wywieraniu wpływu i perswazji. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, a przynajmniej tak było w moim przypadku. Jest napisana prostym językiem, co wpływa na lekkość i możliwość czytania w każdym miejscu i w prawie każdych warunkach. W książce znajduje się wiele  porad i “smaczków” dla każdego występującego. Autor podaje wiele przykładów oraz historii, które nie tylko inspirują, ale również pokazują mechanizmy komunikacyjne.

Poniżej subiektywne zestawienie plusów i minusów:

 

Plusy: 
 

 • Dużo historii obrazujących omawiane zagadnienie. Wpływa to zdecydowanie na lekkość narracji oraz ułatwia zrozumienie. 
   

 • Prosty język
   

 • Na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie streszczające najważniejsze treści
   

 • Książka z pewnością zawiera dużo inspirujących treści, po przeczytaniu których aż chce się działać i wprowadzać w życie zawarte w niej rady.
   

 • Znajdziemy tu stwierdzenia, które wydają się oczywiste, ale podane są w taki sposób, że znana nam prawda zmusza do refleksji. Jest tu wiele prawdy na temat przemawiania, podanej wprost, bez ogródek i zbędnego upiększania.
    

Minusy:
 

 • W książce znajdziemy dużo historii, co kilka punktów wcześniej określiłem jako plus. Ale co za dużo to niezdrowo. Czasem miałem wrażenie, że chciałbym już otrzymać jakiś konkret prosto z mostu, a nie kolejną motywującą historię.
   

 • Niektóre treści ze względu na czas powstania oryginału dziś są już archaiczne i mało przystają do obecnych czasów.
   

 • Autor dość często wplata w tekst wiersze, które mają podkreślać znaczenie wcześniejszych słów. Mnie osobiście ta “maniera” denerwuje i uważam, że nie wnosi nic wartościowego. 
   

 • Chwilami tekst mocno trąci “amerykańską narracją sukcesu” z początków nurtu zwanego rozwojem osobistym.
   

 • Wyłapałem również błąd merytoryczny dotyczący postawy ciała na scenie, a konkretnie żołnierskiego trzymania rąk za plecami.  Być może za czasów Dale`a obowiązywał taki kanon mowy ciała, dziś jednak jest to uznawane za ewidentny błąd.

  Podsumowując. Jak każda książka ma swoje lepsze i gorsze “chwile” i rozdziały. Patrząc jednak globalnie zdecydowanie polecam lekturę tej książki. Głównie ze względu na jej podręcznikowy charakter oraz wiele inspiracji i konkretnych przykładów jak zastosować dany sposób, czy technikę. Czytałem tę książkę z dużą przyjemnością, a to ma, przynajmniej dla mnie, ogromne znaczenie. 

   

 

Pozdrawiam

 

Łukasz Fiuczyński

 

 

"JAK STAĆ SIĘ DOSKONAŁYM MÓWCĄ I ROZMÓWCĄ"

31 lipca 2020

Dale Carnegie

Zobacz kiedy prowadzimy najbliższe szkolenia
z Wystąpień Publicznych

TERMINY

Zobacz wszystkie nasze szkolenia

LISTA SZKOLEŃ

Storytelling

ZOBACZ SZCZEGÓŁY

Dla Menedżerów

ZOBACZ SZCZEGÓŁY

ZOBACZ SZCZEGÓŁY

Najpopularniejsze szkolenia 

Wystąpienia Publiczne

praktyczny trening

Mogą Cię zainteresować

Zapisz się 

Zapisz się do
Newslettera

Chcesz być na bieżąco?

Artykuły

Przeczytaj 

Lista szkoleń

Szkolenia z

 Wystąpień
Publicznych

Lista szkoleń

Szkolenia

Sprzedażowe

Bezpłatna rozmowa z Trenerem

Flow Consulting wystąpienia publiczne